Skip to content Skip to footer
e-Belge çözümlerimiz

e-Fatura

Genesis e-Fatura çözümünü şimdi inceleyin
Read more

e-İrsaliye

Genesis e-İrsaliye çözümünü şimdi inceleyin
Read more

e-Arşiv Fatura

Genesis e-Arşiv çözümünü şimdi inceleyin
Read more

e-Defter

Genesis e-Defter çözümünü şimdi inceleyin
Read more
bize kulak verin

Çözümlerimiz ile
şirketinizde kurumsal zeka oluşturun.
Hedefiniz daima gelişim olsun.

Murat Özler

Partner

Kullananlar ne diyor ?
Okan Alimkoç

İlk olarak, e-fatura kullanım sürecinizin ne kadar kullanıcı dostu olduğuna hayran kaldım. Sistem, faturalarımızı düzenleme ve paylaşma konusunda oldukça basit ve anlaşılır.

Okan Alimkoç

CFO, TechGadget Elektronik Market A.Ş.
Aydan Cansever

İki yıllık bir ortaklığın ardından kusursuz hizmet için ekibe minnettarım. e-Fatura sisteminizde işlemlerimizi hızlı ve hatasız bir şekilde gerçekleştirebilmemiz, işimizi daha verimli hale getiriyor. Teşekkür ederiz.

Aydan Cansever

CFO, FastCargo Lojistik A.Ş.
Adnan Kocabaş

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen yetkinlik ve standartlara uygun olmanız, bize iş yaparken büyük bir güvence sağlıyor, iyi ki sizinle çalışıyoruz.

Adnan Kocabaş

CFO, SecureCredit Finansman A.Ş.
0
Temsilci
0
İş Ortağı
0
Şehir
0
ERP
çok kolay

Geçiş Yapmak
Ne Kadar Kolay?

İnceleyin

e-Fatura sistemine geçmek için gerekli olan tüm şartları ve gereklilikleri belirleyin.
Blilgi Al

Kararverin

Uygulamanın sunulan özelliklerini, kullanım kolaylığını ve uyumluluğunu değerlendirip size en uygun paketi seçin.
Blilgi Al

Uyarlayalım

GenesisAI E-Belge çözümlerini işletmenizin ihtiyaçlarına göre uyarlayalım.
Blilgi Al

Daima Yanınızdayız

Endişe etmeyin, deneyimli teknik destek ekibimiz her aşama da yanınızda olacak.
Blilgi Al

SIK SORULAN SORULAR

Gelir İdaresi Daire Başkanlığı (GİB) tarafından belirlenen standartlara uygun olarak düzenlenen e-Fatura, taraflar arasında fatura bilgilerinin güvenli bir biçimde paylaşılmasına olanak sunar ve dijital ortamda kayıt altında tutularak raporlanabilir, gerektiğinde ise ibraz edilebilir. Özetle e-Fatura, kağıt faturanın dijital halidir.

İki tip kullanım vardır, birincisi kanun kapsamında kullanım zorunluluğu olan kişiler ve kurumlardır, ikincisi gönüllü olarak e-Fatura hizmetine geçiş yapmak isteyen gönüllülerdir.

Firmaların dijital ortamda fatura düzenlemesini sağlayan e-Fatura hem işletmelere hem de ekonomiye fayda sağlamaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan yasal düzenlemeye göre belirlenen fatura içeriğinin dijital ortamda düzenlenmesi olan e-Fatura basılı fatura ile birebir aynı özelliklere sahiptir.

E-Fatura kullanıcısı olan kişiler ve kurumlar, e-Fatura kullanıcısı olan tüm müşterilerine e-Fatura gönderir, e-Fatura kullanıcı olmayan müşterilerine ise e-Arşiv Fatura gönderirler.

E-Fatura sistemine kayıtlı mükelleflerin birbirlerine düzenledikleri e-Faturada, düzenleme tarihi yanında düzenleme zamanının da saat ve dakika olarak gösterilmesi halinde e-Faturanın kâğıt çıktısı irsaliye yerine geçer. Söz konusu kâğıt çıktıya “İrsaliye yerine geçer.” ifadesinin yazılması ve kâğıt çıktının satıcı veya yetkilisi tarafından imzalanması zorunludur. Ancak bu imkândan yararlanabilmek için e-Faturanın malın teslimi anında düzenlenmesi gerekir.

E-Fatura mükellefi olmayan kurum ve kuruluşlara e-Fatura kesmeniz mümkün değildir. Ancak siz e-Fatura mükellefiyseniz karşı tarafa e-Arşiv Fatura kesilir. E-Arşiv Fatura ayrı bir belge türü değildir. E-Fatura olmayanlara kesilen e-Fatura’dır.

İrsaliyesi var ise 7 gün içinde faturası kesilmelidir. İrsaliyesi yok ise günlük olarak kesilir.

Öncelikle mali mühür ile hem GİB resmi başvurusu, hem de özel entegratör aktivasyonu alınması gerekir. Aktivasyon işlemleri tamamlandıktan sonra portal giriş şifreleri iletilir ve mali mühür bilgisayara takılmaksızın e-Fatura kesilebilir.

Gönderici kullandığı ticari yazılım ya da GİB\/Özel Entegratör portallerinden fatura oluşturur ve gönderir. Gönderilen faturalar öncelikle GİB sistemlerine iletilir. GİB faturaları şema\/schematron kontrolüne tabi tutar. Herhangi bir hata almayan faturalar GİB sistemlerinden alıcı sistemlerine iletilir. Faturalar alıcı sistemlerine ulaştığında alıcı, başarılı aldığına dair GİB’e sistem yanıtı döner. Böylece gönderici sistemlerinde de faturanın durumu başarılı olarak değişir.

Bize Ulaşın

İletişim Bilgilerimiz

Ekibimiz, işletmenizin süreçleriyle ilgili aklınıza takılacak tüm sorularınızı yanıtlamaktan ve sizi doğru şekilde bilgilendirmekten memnuniyet duyacaktır.

Büyükdere Caddesi No:175 Ferko Signature Levent-İstanbul

  Kurumsal Çözümler

  Yüksek Performanslı
  Size Özel e-Belge Çözümleri

  Cart0
  Cart0
  Cart0